PARA YAPAY ZEKA/ ŞULE GÜNER Apple CEO’su 10 Haziran’da düzenlenen ve dört gözle beklenen 2024 Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda (WWDC), ChatGPT’nin Apple’ın kendi yapay zekasıyla birleştiğini anlatan, Apple Intelligence kavramını bizimle tanıştırmıştı. ChatGPT; iPhone, iPad ve Mac’te Siri ve yazım araçlarına entegre edilecek. Cihaz bazlı (on-device) görevlerle ilgilenen dahili bir yapay zeka hizmeti, ChatGPT’yi tamamlayacak. Ve böylece Apple, ChatGPT’yi milyonlarca kullanıcıya tanıtarak etkileşimi artıracak ve upgrade’e teşvik edecek. BTK Akademi, bu projeyle yazılım alanında bildiklerini pekiştirmek ve yazılım alanında kendini geliştirmek isteyenlere ek avantajlar sunuyor. Yaz kampları, 20 Temmuz- 4 Eylül tarihleri aralığında, 10 ilde, 18 eğitim başlığında 684 öğrenciye ulaşacaktır.

Demek istemediğim tabirle, bir hackerın temel taşlarını oluşturacak bir çok veri var. Ülkemizde son zamanlarda hızlıca gelişmekte olan uzay endüstrisinin RHA ve TVAC test ihtiyacını karşılayabilmek, bu hizmetlerin mümkün olduğunca yerli bir şekilde yapılarak, kaynaklarımızın verimli şekilde değerlendirilmesini sağlamak bizim önem verdiğimiz faaliyetlerimiz arasında yer alıyor. MRADSIM, madde ve radyasyon etkileşimlerini simüle eden bir yazılım paketleri bütünü olup hem uzay radyasyonun hem de yeryüzündeki doğal ya da insan yapımı kaynaklı radyasyonun elektronik, elektromekanik ve yaşayan organizmalar üzerindeki etkilerini, içinde bulunan fizik kütüphaneleri ile detaylı bir şekilde simüle ediyor.

Üniversitelerin ilgili bölümünden öğrencilerin katılabileceği bu eğitim kampından faydalanmak isteyenler öncelikle çevrim içi kayıt oluşturacak. Daha sonra btkakademi.gov.tr üzerinden ön koşul eğitimlerini tamamlayacak ve yine aynı web sitesi üzerinden düzenlenecek sınavdan yüzde 70 oranında başarı sağlaması istenecek. Başarılı olanlar İstanbul Marmaracık Gençlik Kampı Merkezi’ndeki kampa katılmaya hak kazanacak. EĞİTİME 1 MİLYON 175 BİN 41 KİŞİ KATILDIBTK Akademi’nin online eğitim platformuna girdiğinizde sizi farklı alanlarda 9 kategoride toplanan eğitimler karşılıyor. Bu kategoriler toplamda 110 bin 411 dakikalık 218 çevrim içi eğitimi içeriyor.

Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik ücretsiz programlar İstanbul ve Ankara’nın ardından ülke geneline yayılmaya başladı. Bu kapsamda ilk etapta Antalya, Aydın, Bitlis, Karabük, Kırıkkale, Mersin, Muş, Tokat ve Van’da da yüz yüze eğitimler verilmesi kararlaştırıldı. Eğitimin amacı katılımcıların temel düzey algoritma bilgisini geliştirme, algoritma bilgisine dayalı fikir yürütebilme becerileri edinmeleridir. Günlük yaşamda karşılaştıkları problemlere teknolojik çözümler üretebilme, olaylara, nesnelere disiplinler arası kombinasyonlar yükleyebilme yeteneği kazandırmaktır.

E-Devlet’in ücretsiz okulu BTK Akademi

Karagözoğlu, yerli ve milli üretimin değerini ve gücünü kavrayan, bilim ve teknolojiye önem veren bir gençliğin ülkeyi uluslararası rekabet ortamında daha da ileriye taşıyacağına dikkati çekerek, geleceğin temellerinin ancak eğitimle şekilleneceğinin farkında olduklarını dile getirdi. ÜCRETSİZ EĞİTİMLERE E-DEVLET ŞİFRESİYLE ULAŞILIYORBilgi ve İletişim Teknolojileri alanıyla ilgilenen herkes bu eğitimlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Bu eğitim dünyasına 16 yaşından küçük kullanıcılar E- Devlet şifresine sahip olmadığı için üyelik sistemiyle, 16 yaşından büyükler ise E-Devlet şifresiyle giriş yapabiliyor. Bu bölümün özellikle altını çizmekte fayda var çünkü bilindiği üzere Udemy gibi online eğitim kaynaklarına belirli miktarlarda ücret ödemeniz gerekiyor. Fakat BTK Akademi üzerinde kullanıcılar için bir çok eğitim ücretsiz olarak sunuluyor. BTK Akademi çevrim içi eğitim portalında, “Yazılım Dünyası”, “K12 Dünyası”, “Sistem Dünyası”, “İşletme Dünyası”, “Kişisel Gelişim Dünyası”, “Tasarım Dünyası”, “Yapay Zeka Dünyası” ,”Güvenli İnternet Dünyası”, “Regülasyon Dünyası” ve “Kariyer Yolu” olmak üzere 10 ana kategoride, 266 konu başlığında, toplam 139 bin 274 dakika çevrim içi eğitim yer alıyor.

Geleceği Tasarlamak Projesi Kapasite Geliştirme Toplantılarına Davetlisiniz

Bu sayede ceylanların yakalanmalarına, küpeleme işlemlerine gerek kalmadan popülasyonları hakkında bilgi sahibi olunuyor. Şanlıurfa’da türkülere konu olan ve nesli tükenme tehlikesinde olduğu için koruma altına alınan ceylanların strese girmeden doğada daha rahat bir şekilde sayılabilmeleri için yapay zeka destekli proje oluşturuldu. Diğer yandan, Apple’ın bulut sistemi kullanıcı verilerini saklamayacak. OpenAI hesabına giriş yapmamış kullanıcılardan gelen ChatGPT sorguları olsa da kullanıcıların IP adresi gizlenmiş olacak. Ayrıca, bağımsız araştırmacılar, güvenceyi doğrulamak ve hataları bulmak için altyapı kodunu inceleyebilirler.

İşlem Merkezi

İnsansız hava araçları (İHA) ve dronların, şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda belirlenecek rotalara göre seyrini sağlayacak hava koridorları ve güzergahlar oluşturulacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü öncülüğünde insansız hava  araçları (İHA) ve dronlara özel bir hava koridoru oluşturmak için çalışmaların başladığını duyurdu. Açılış konuşmasının ardından seminer bölümünde yapay zekanın geçmişten bugüne gelişimini anlatıp, BTK’de bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karagözoğlu, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı. Erol Özvar, yapay zeka başta olmak üzere dijital teknolojilere ilişkin kamu ve özel sektörleri dahil olmak üzere bütün paydaşlarla işbirliklerini geliştirmeye büyük önem verdiklerini vurguladı. Tüm internet ağı BTK tarafından mola vermeksizin, siber güvenlik uzmanları tarafından izleniyor.