10 października akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie spółki z Orlenem, na co wcześniej zgodzili się akcjonariusze Orlenu. Ostatnim krokiem była decyzja sądu w sprawie rejestracji fuzji. Wymiana akcji Grupy Lotos na akcje Orlenu nie została jeszcze doprowadzona do końca, a inwestorzy dostali już propozycję kolejnej.

Komisja Europejska: wyszliśmy na prostą. Z optymizmem patrzy na Polskę i wylicza mocne strony

  1. Pomiędzy tymi wydarzeniami ma być opublikowany prospekt emisyjny.
  2. Pozwoli na zwiększenie możliwości inwestycyjnych oraz poprawi pozycję negocjacyjną połączonego koncernu, co wpłynie na dalszą poprawę bezpieczeństwa surowcowego kraju.
  3. Nabywcą firmy zarządzającej podziemnymi magazynami gazu ziemnego w Polsce jest państwowy Gaz-System.
  4. Podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek opowiadał o dochodach, jakie przyniesie nowy koncern, a także zdradził, że spółka planuje dalsze inwestycje i akwizycje.
  5. Warszawskie indeksy nie poddały się negatywnym nastojom panującym na większości dużych parkietów Europy.

Po odmrożeniu cen energii, mogą one wzrosnąć z 412 zł do maksymalnie 520 zł za MWh. Warunkiem jest jednak interwencja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Bez niej, ceny mogłyby wzrosnąć do 739 zł/MWh po 30 czerwca br. – taką prognozę cen energii przedstawili analitycy Banku BNP Paribas. Skorygowana EBITDA grupy KGHM wyniosła w pierwszym kwartale 2024 roku 1.551 mln zł wobec 1.802 mln zł przed rokiem – podała spółka w raporcie. Wyższy od konsensusu PAP Biznes, który zakładał 1.398,6 mln zł skorygowanej EBITDA. “Połączenie PKN Orlen z PGNiG zostało wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy KRS” — poinformował Orlen w środę.

Kluczowa polska spółka wyśle pracowników na postojowe. Kończy też z płaceniem sportowcom

W momencie przejęcia akcjonariusze Lotosu obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki. PKN Orlen przeprowadzi ofertę publiczną akcji połączeniowych skierowaną do akcjonariuszy PGNiG, na podstawie prospektu, po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Grand Capital Ltd-przegląd brokera Forex. Recenzje Grand Capital DC prezes PGNiG, zwraca z kolei uwagę, że działalność łączących się spółek dopełnia się w wielu aspektach. Chodzi zwłaszcza o duży portfel koncesji poszukiwawczych i wydobywczych w obszarze ropy i gazu, inwestycje w alternatywne źródła energii, rozwijany sektor ciepłowniczy, rozbudowaną sieć dystrybucyjną i instalacje magazynowe.

Pierwszy bank pokazał, ile będzie go kosztowało cięcie stóp procentowych

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września br.

Orlen tworzy koncern multienergetyczny

Zgodnie z wnioskiem, zawieszenie obrotu akcjami PGNiG ma nastąpić od 31 października 2022 r. Do dnia ich wykluczenia z obrotu giełdowego, czyli do dnia wpisania połączenia z PKN Orlen do rejestru. Przy takim kursie akcji cały biznes PGNiG można było wycenić na 29 mld 746 mln zł.

W powstałym podmiocie zdecydowanie mocniejszą pozycję niż w obecnym Orlenie będzie miał Skarb Państwa. Dziś jego udział w płockiej spółce wynosi 27,5 proc. Po finalizacji fuzji z Lotosem wzrośnie do 35,7 proc., a po połączeniu z PGNiG – do 52 proc. Analitycy zwracają uwagę, że w takiej sytuacji Skarb Państwa powinien ogłosić wezwanie. Prawdopodobnie jednak tego nie uczyni, obniżając swój udział poniżej 50 proc. Poprzez sprzedaż części akcji podmiotowi kontrolowanemu przez siebie, np.

Po informacji o podpisaniu planu połączenia, kurs akcji PGNiG rośnie na warszawskiej giełdzie o ponad 13 proc. “Orlen buduje pozycję regionalnego lidera transformacji energetycznej, wdrażając czyste, przyjazne środowisku technologie oraz energetykę opartą o nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania” – podkreślono w artykule. Zwrócono przy tym uwagę, że działania koncernu są podporządkowane realizacji “dynamicznego rozwoju” odnawialnych źródeł Citi automatyzuje procesy skarbowe dla rozliczonych instrumentów pochodnych z Baton Systems energii i strategii osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. Akcjonariusze drugiej ze spółek za jeden walor otrzymają 0,0925 akcji płockiego koncernu. Do jej działalności należy też zagospodarowanie złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczenie usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 mld 964 mln zł w 2021 r.

Akcjonariusze PKN Orlen już wcześniej zgodzili się na połączenie spółek. Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek, który zakłada przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej. Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG – podały spółki w komunikatach. W zamian za jedną akcję PGNiG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej.

PGNiG chce, aby 31 października giełda zawiesiła możliwość kupowania i sprzedawania akcji spółki. W kolejnym kroku papiery paliwowego giganta zostaną całkowicie wycofane z GPW. Grupa Orlen zbliża się do osiągnięcia 1 GW odnawialnych mocy, ale ambicją jest tam zwiększenie ich do ponad 9 GW do końca tej dekady. “Do 2030 r. przeznaczymy 85 mld zł na zielone inwestycje w segmencie energetyki” – poinformowano w publikacji Magazynu GO !. Przypomnijmy, że KE dała naftowej spółce pół roku na wprowadzenie w życie środków zaradczych czyli m.in. Dwa zwycięstwa w Lidze Narodów odniosły polskie siatkarki na starcie sezonu olimpijskiego i awansowały na piąte miejsce w rankingu FIVB.

Firma, kierowana przez Daniela Obajtka, zamierza przeprowadzić emisję akcji połączeniowych dla akcjonariuszy PGNiG. Za jedną posiadaną akcję dostaną oni niespełna jedną dziesiątą akcji Orlenu. Zgodnie z wnioskiem PGNIG zawieszenie obrotu akcjami spółki ma nastąpić począwszy od 31 października 2022 roku do dnia ich wykluczenia z obrotu giełdowego, tj. Dnia wpisania połączenia PGNiG (spółka przejmowana) z PKN (spółka przejmująca) do rejestru właściwego według siedziby płockiego koncernu. Akwizycja PGNiG przez Orlen, po wcześniejszym przejęciu Lotosu, to kolejny krok na drodze do budowy grupy multienergetycznej, która ma znacznie efektywniej niż dziś konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną.

Cena akcji PKN Orlen (0,1 proc.) odrobiła poranne spadki i znajdowała się w granicach odniesienia na poziomie 75,10 zł. Obroty na płockiej spółce były największe na GPW i wynosiły przeszło 62 mln zł. Warszawskie indeksy nie poddały się negatywnym nastojom panującym na większości dużych parkietów Europy. (DAX spadł o 0,8 proc., a CAC 40 o 0,6 proc. FTSE 250 ustanowił z kolei rekord – plus 0,2 proc.). Wszystkie nasze główne wskaźniki notowały w ciągu dnia rekordy tej odsłony hossy lub rekordy wszech czasów.

Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Zarządy obu łączących się spółek przekonują, że fuzja John Murphy jest korzystna, a nawet niezbędna, zarówno dla obu grup, jak i całej krajowej gospodarki. – Tworzenie silnych koncernów o zróżnicowanych, komplementarnych obszarach działalności to nie tylko międzynarodowy standard, ale także konieczność z punktu widzenia wyzwań transformacji energetycznej i powodzenia dalszego rozwoju naszej gospodarki.

Wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne – poinformowała Vestager. Wdrożenie planu połączenia nastąpi po decyzjach, które zostaną podjęte podczas WZ obydwu spółek. Indeks dużych spółek zniżkuje w piątek przed południem o 0,88 proc., do 2540 pkt. Z danych platformy XTB wynika, że bardzo mocno wzrosło zainteresowanie wśród polskich inwestorów akcjami memicznymi takich spółek jak GameStop, AMC czy Reddit. Systemy operacyjne Wieltonu, jak również francuskiej spółki zależnej Fruehauf SAS zostały zaatakowane przez hakerów, bieżące funkcjonowanie tych spółek jest bardzo utrudnione – poinformował Wielton w komunikacie. W IV kwartale jednie biznes obrotu gazem ziemnym dał solidny zarobek.

W I kwartale BLIK zanotował wzrost liczby transakcji o blisko 40 proc. W porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając łącznie 518 mln operacji o wartości 73,9 mld zł. Tomasz Sójka poinformował w piątek, że odchodzi z rady nadzorczej Orlenu. Jak uzasadnił, przyczyną jego decyzji są doniesienia medialne o jego powiązaniach z Szymonem Hołownią oraz związkach z kancelarią prawną, która opiniowała fuzję Orlenu z Lotosem. Płocki koncern ostatecznie rozliczył fuzję z PGNiG.

Jednak Państwo Środka nie śpieszy się z decyzjami, a eksperci nie mają złudzeń, że Gazprom nie odbuduje już swojej pozycji. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Europa i jej sojusznicy sankcjami zmniejszają dochody Kremla z paliw kopalnych – ropy i węgla. Pakiecie sankcji znajdzie się zakaz wykorzystywania portów Unii Europejskiej do reeksportu rosyjskiego LNG. Kolejny kraj, któremu Gazprom odciął dostawy gazu w 2022 roku pomimo ważnej umowy, pozywa Rosjan o odszkodowanie.