We wtorek Komisja Finansów Publicznych w głosowaniu zdecydowała o poparciu posłanki Gabrieli Masłowskiej na członkinię Rady Polityki Pieniężnej. Posłanka została zgłoszona przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Za rekomendacją dla Gabrieli Masłowskiej głosowało 29 członków Komisji Finansów Publicznych, przeciw było 20, a wstrzymało się trzy osoby. Masłowska zaznacza, że marcowa projekcja przewiduje także, że w drugiej połowie 2025 i 2026 r. Inflacja CPI powinna kształtować się na poziomie zgodnym z celem, przy czym inflacja bazowa ma według projekcji utrzymywać się na wyższym poziomie niż inflacja ogółem. Zgodnie z marcową projekcją NBP, w scenariuszu całkowitego wycofania obecnych działań osłonowych inflacja wzrosnąć do około 8 proc.

Żelazna kopuła nad Europą. Polska pisze list wspólnie z Grecją

Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na cydr i perry. Postulują to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i perry, są obecnie preferencyjnie traktowane pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet. Zdaniem Macieja Szlindera najgorszym rozwiązaniem jest „radykalne podnoszenie stóp procentowych”. Jak mówił, nie powinno się tego robić; pochwalił też środową decyzję Rady, która nie zmieniła stóp procentowych.

Nowa członkini RPP przeciwko radykalnym podwyżkom stóp procentowych

Ze względu na „niski dług publiczny w porównaniu z krajami o podobnym ratingu”. Optymizmu odnośnie do sytuacji w polskim przemyśle brakuje tymczasem u autorów badania, którzy w tytule komentarza do najnowszych danych donoszą o „kurczeniu się” polskiego przemysłu. Dr Masłowska odnosi się także do inflacji bazowej w Polsce (pokazuje zmiany cen po wyłączeniu tych, na które polityka NBP ma niewielki lub żaden wpływ, najczęściej przywoływaną miarą inflacji bazowej jest nieuwzględniająca zmian cen energii i żywności). Także ona jednak, choć oczywiście jest niższa od inflacji CPI, od dawna wielokrotnie przekracza cel inflacyjny NBP, wyznaczony na 2,5 proc.

Co robić w starciu z drożyzną? Kandydatka PiS do RPP Gabriela Masłowska: oszczędzanie to naturalna cecha Polaka

Pytanie, czy pensja odzwierciedla kompetencje każdego z członków Rady. Słowa Masłowskiej skomentowała w “Jeden na jeden” była prezeska Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz.— To jest dramat taka wypowiedź. Dramat, dlatego, że po pierwsze, ta osoba uważa, że wszystko zależy od prezesa Glapińskiego, a ona będzie członkiem Rady Polityki Pieniężnej — oceniła. Przyszły członek Rady Polityki Pieniężnej nie może pokazać, że jest za polityką rządową, bo rząd zrobi błędy. W związku z tym dramat, dramat i tragedia — oceniła. W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany “Sky”.

Drugie podejście Masłowskiej do RPP

Z nich – wynika z danych, do których dotarła „Rzeczpospolita”. Wzrost gospodarczy – przewiduje KE w wiosennych prognozach dla Unii Europejskiej. Deficyt budżetowy urośnie, ale inflacja będzie niższa niż w 2023 r.

“Z drugiej jednak strony realne koszty dochodzenia do celu inflacyjnego byłyby prawdopodobnie niższe” – dodała. W 1974 ukończyła studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1982 uzyskała na tej uczelni stopień Gold Losing Ground In 2021 – Wiadomości o handlu na żywo doktora nauk ekonomicznych na podstawie pracy pt. Skala produkcji a efektywność gospodarowania w indywidualnych gospodarstwach specjalistycznych[1]. Od 1974 do 1976 była asystentem w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

  1. Gabriela Masłowska stwierdziła, że trudno powiedzieć, kiedy RPP mogłaby wrócić do obniżek stóp procentowych.
  2. Podkreśliła, że inflacja konsumencka spadła “znacznie i trwale”, co umożliwiło obniżki stóp procentowych, a gospodarka i popyt konsumencki nie mogą być dalej tłumione do głębszych poziomów.
  3. O bezrobocie – nie widzi przestrzeni dla dalszych wzrostów.
  4. Sojusznicy milczą w tej sprawie, eksperci zachęcają do dostaw sprzętu zamiast bezpośredniego angażowania się.
  5. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych.

Gabriela Masłowska o interwencjach walutowych

Dariusz Standerski na pytanie dotyczące poziomu stóp procentowych przyznał, że w obecnej sytuacji, gdyby był członkiem RPP, zagłosowałby za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie. Jego zdaniem takich narzędzi jak interwencje na rynku walutowym należy używać bardzo ostrożnie. FXProfit Forex Broker-przegląd i FXProfit informacje Wskazała, że wskutek zaostrzającej się polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego wyraźnie spadło zainteresowanie kredytami hipotecznymi, o ponad 60 proc. – To jest groźne zjawisko i wyraźnie wskazujące na to, że grozi nam wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego – oceniła.

Była także posłanką na Sejm IV, V, VI, VII, VIII kadencji. Pod koniec stycznia grupa posłów PiS zgłosiła Masłowską na kandydatkę do RPP, ale na początku lutego zrezygnowała ona z kandydowania. W oświadczeniu złożonym do sekretariatu marszałka Sejmu napisała, że wycofuje swoją kandydaturę z przyczyn osobistych.

Zdaniem Masłowskiej w obecnej sytuacji należy nieznacznie podnieść stopy procentowe, gdyż zbyt gwałtowny ich wzrost doprowadziłby do zwiększenia bezrobocia i upadku wielu firm. Wg Masłowskiej, utrzymywanie w obecnej sytuacji stóp proc. Bez zmian sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie, a przy dalszych decyzjach należy kierować się napływającymi informacjami dotyczącymi perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. “Mamy znaczne osłabienie gospodarcze zwłaszcza w Niemczech – tendencje recesyjne. Polska gospodarka wychodzi ‘suchą nogą’, gdyż w ostatnim kwartale – IV kw. ub. tempo wzrostu gospodarczego mierzone PKB wynosiło +1,5% r/r, wcześniej to było +0,5% w III kw.” – powiedziała Masłowska.

To ważny głos, bo jeden z pierwszych Masłowskiej, która została na początku października powołana do RPP przez Sejm. Wcześniej była posłanką na Sejm i zasiadała w Komisji Finansów Publicznych. Gabriela Masłowska w październiku zmieniła salę sejmową na gabinet w NBP. Nowa członkini RPP na łamach Radia Maryja szerzej przedstawiła swoje poglądy na temat inflacji i sposobów jej zwalczenia. Wskazała dwie drogi i wybrała tę, która walkę z drożyzną wydłuży, choć ma być mniej dotkliwa dla obywateli.

Dwa miejsca przysługujące Sejmowi pozostają nieobsadzone. Grupa posłów PiS zgłosiła Gabrielę Masłowską na kandydatkę do RPP. Jednak na początku lutego Masłowska zrezygnowała z kandydowania. W oświadczeniu złożonym do sekretariatu marszałek Sejmu napisała, że wycofuje swoją kandydaturę z przyczyn osobistych. Posłowie z klubu Prawa i Sprawiedliwości zgłosili kandydatury Iwony Dudy i Gabrieli Masłowskiej do Rady Polityki Pieniężnej.

Rodziny i przedsiębiorstwa otrzymują ogromną pomoc, która pozwala im obniżać koszty utrzymania – odpowiedziała Masłowska. Odniosła się także do pytań o to, czy Polska powinna przystąpić do strefy euro. Przyznała, że Polska jest do tego zobowiązana, ale – według niej – przed Unią Europejską stoją ogromne zmiany i możliwe jest, że „przepisy nakazujące rezygnację z naszej waluty ulegną zmianie”. Posłanka Masłowska podkreślała, że należy dbać o wartość pieniądza, ale w taki sposób, aby nie pogorszyć sytuacji w zakresie bezrobocia. Członkini RPP zaznacza, że uwarunkowania decyzji poszczególnych władz monetarnych są zróżnicowane, ponieważ gospodarki i ich perspektywy nie są jednakowe. Dziesiątki tysięcy migrantów są co roku pozostawione na pustyni przez służby porządkowe Maroka, Tunezji i Mauretanii.

Według niego skutki dalszych podwyżek stóp byłby „bardzo negatywne” i wpychałyby gospodarkę w recesję. Szlinder uważa, że RPP ma dość ograniczone możliwości walki z inflacją. Dodał, że za wysoką inflację odpowiada teraz „marżowy boom”. – Sytuacja średnich i dużych przedsiębiorstw jest dobra jak nigdy. Problem inflacyjny zrzucony jest na pracowników i konsumentów – powiedział. Reporter TVN24 Radomir Wit rozmawiał w piątek w Sejmie z Gabrielą Masłowską, posłanką Prawa i Sprawiedliwości, kandydatką do Rady Polityki Pieniężnej.

Jej zdaniem głównym elementem, który będzie decydował o koniunkturze naszej gospodarki w br. Jest przede wszystkim popyt wewnętrzny – głównie popyt konsumpcyjny, gdyż siła nabywcza konsumentów zwiększa się. Gabriela Masłowska to nowa członkini RPP, której kandydaturę zgłosił PiS, znajduje się w tej drugiej grupie.

Gabriela Masłowska dzieli się z czytelnikami portalu Radia Maryja swoimi przekonaniami dotyczącymi przyszłości stóp procentowych w Polsce. Jej zdaniem przestrzeń do ich obniżki „ma szansę pojawić się w 2024 roku lub ewentualnie być może pod koniec 2023 roku”, przy czym przy wyborze optymalnego momentu do tego „należy kierować się elastycznością”. Dr Masłowska pomija fakt, że wspomniana agencja spodziewa się wzrostu średniorocznej inflacji w Polsce w 2023 r.

„Po drugie – u uczestników »życia gospodarczego« trzeba budować przekonanie, że RPP zawsze będzie trzymać się swego mandatu. Budowanie przekonania, że RPP będzie seryjnie i bez wahania obniżać stopy jest jakimś ekonomicznym humbukiem” – dodał. „Biorąc jednak pod uwagę to, że mamy obecnie do czynienia z dość znaczącym ochłodzeniem aktywności gospodarczej wydaje się, że także i ta miara inflacji zacznie spadać” – przekonuje członek RPP. Jej zdaniem jest „dość prawdopodobne”, że inflacja konsumencka, która pod koniec 2022 r. Wynosiła w Polsce 16,6 proc., rok później stopnieje do poziomu jednocyfrowego. Gabriela Masłowska jest posłanką PiS obecnej kadencji Sejmu; zasiada w Komisji Finansów Publicznych.

Gabriela Masłowska była posłanką na Sejm IV, V, VI, VII, VIII kadencji. Jest także posłanką PiS obecnej kadencji Sejmu, zasiada w komisji finansów publicznych. “Nie spodziewałabym się w tej chwili, zdecydowanie, ani obniżki, ani też podniesienia stóp procentowych” – powiedziała członkini RPP w radiu Lublin. Jej zdaniem trzeba poczekać do marca, żeby pokazać i przeanalizować informację, co się będzie działo w drugiej połowie roku. Kandydatka do RPP była też pytana o opinię dotyczącą stóp procentowych.

Natomiast Iwona Duda oceniła, że wzrost cen surowców energetycznych i surowców rolnych są głównymi przyczynami gwałtownego wzrostu inflacji. Jej zdaniem z wysoką inflacją „pozostaniemy na dłużej”. – Pojawiały się takie pytania, czy zostaniemy z tą inflacją na dłużej – z pewnością tak, dlatego że koszty energii bezpośrednio przenoszone są przez producentów na finalne koszty towarów, na ceny towarów i usług – stwierdziła Duda. Masłowska zapytana, czy bank centralny powinien dokonywać interwencji na rynku walutowym w czasie, gdy osłabia się kurs złotego, powiedziała, że z tego instrumentu należy korzystać ostrożnie i dodała, że w tym momencie nie widzi konieczności przeprowadzenia interwencji walutowych. Powiedziała, że należy obserwować sytuację, bo nie wiadomo, jak będą ceny surowców i jak będzie się kształtować sytuacja geopolityczna. Jej zdaniem, marcowa projekcja inflacji może pokazać, „czego się spodziewać, jeśli idzie o inflację”.

W ławie poselskiej spędziła kilka kolejnych kadencji — najpierw z Ligą Polskich Rodzin, od 2007 r. Z wykształcenia jest ekonomistką, na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej – pisze “Rzeczpospolita”. Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości. Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy Komentarz: Paul Ebeling na Wall Street więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy – oszacował portugalski tygodnik “Expresso”. Jak czytamy w artykule, “firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników”. Nieobsadzone były dwa miejsca przysługujące Izbie Niższej.

Ostatnie 18 miesięcy to jej nieprzerwany marsz w górę – z 3,5 proc. Ten poziom nazywa dr Masłowska „stosunkowo wysokim” i przyznaje, że stan ten napawa ją „pewnym niepokojem”. Członkowie RPP miesięcznie dostają tyle, ile wiceprezes NBP.

Od 1976 do 1980 wykładała na UMCS, a następnie została adiunktem na Wydziale Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jako wykładowczyni związana także z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu[2]. Zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość posłanka z województwa lubelskiego Gabriela Masłowska (na zdj.) otrzymała w środę (05.10) pozytywną opinię sejmowej komisji finansów, jako kandydatka do Rady Polityki Pieniężnej.