Z kolei mocniejszego ruchu w środę spodziewają się ekonomiści Santander Bank Polska. W cyklu, który rozpoczął się w październiku 2021 roku, stopy procentowe rosły już 11 razy. Podczas wrześniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja we wrześniu br.

Prezes NBP o podwyżce stóp procentowych

  1. Wtedy Narodowy Bank Polski opublikuje nową projekcję inflacji i produktu krajowego brutto.
  2. Są oni jednak podzieleni w swoich prognozach dotyczących tego, czy Rada zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp.
  3. To wszystko nie stłumi inflacji w sposób wystarczający – powiedział główny ekonomista Santander Bank Polska.
  4. Ekonomiści spodziewają się kolejnej podwyżki.
  5. Przedstawiciele ING Banku Śląskiego wskazali, że “w kontekście dalszego znaczącego wzrostu inflacji RPP będzie zapewne zmuszona do kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej”.

Podczas posiedzenia w środę RPP nie podniosła stóp procentowych. Nadal stopa referencyjna wynosić będzie 6,75 proc. W skali roku, najwięcej od stycznia 2003 r.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Przypomnijmy, że cel inflacyjny NBP to 2,5% plus minus 1 pkt. Proc., a tymczasem w listopadzie stopa inflacji w Polsce wyniosła 7,8% (wzrosła o 1 pkt. proc. m/m). Z tak dużym tempem wzrostu cen w naszym kraju nie mieliśmy do czynienia do 20 lat. Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych w Polsce bez zmian. Taka decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych

Zdaniem ekonomistów mBanku “Rada nie zdecyduje się na podwyżkę stóp”. “W swoich wypowiedziach członkowie RPP wskazują na to, że decydująca (jeśli chodzi o nadchodzącą decyzję) ma być projekcja inflacyjna (jej zręby również poznamy w środę). Przy czym nastroje w gronie RPP sugerują, że raczej nie są rozważane ruchy silniejsze niż 25pb” – zauważyli. Według niego, jest kilka argumentów za podwyżkami stóp rzędu 50 pkt.

W miejscu spalonego centrum Marywilska 44 powstanie osiedle? Reakcja spółki

Ropa jest wprawdzie wysoko, ale jednak jej ceny są wyraźnie niższe niż w szczycie. Dlatego RPP może zdecydować się na niższą podwyżkę i dać sobie czas na obserwację sytuacji i skutków dotychczasowych zmian stóp – powiedział Arkadiusz Trzciołek. Glapiński stwierdził ponadto, że obniżenie poziomu skupu aktywów NBP “prawie do zera” jest odpowiednikiem podwyższenia stóp procentowych.

Chodzi przede wszystkim o ułatwienie dostępu do pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Rada utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75%.

Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Premier ma nadzieję na przyspieszenie

Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego, październikowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc. Dodał także, że środowa podwyżka stóp procentowych raczej nie będzie ostatnią i że RPP będzie kontynuować cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego “po spadku inflacji CPI w listopadzie oraz słabej strukturze PKB w trzecim kwartale 2022 roku Rada będzie miała kolejne argumenty za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian, aby ocenić efekty dotychczasowych podwyżek. Zwłaszcza w kontekście stabilnych notowań złotego”.

Z kolei w piątek Eurostat podał, że liczona unijną metodą inflacja HICP (zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych) w Polsce wzrosła w kwietniu do 3 proc. Z kolei zdaniem analityków Morgan Stanley Rada Polityki Pieniężnej zwolni tempo zacieśniania polityki monetarnej i w czerwcu zdecyduje się na podwyżkę o 50 punktów bazowych. Dodali, że w ujęciu krótkoterminowym dane makroekonomiczne z Polski raczej wspierają ostatnie decyzje RPP. Koniunktura gospodarcza faktycznie wyraźnie hamuje, a dodatkowo inflacja CPI w listopadzie obniżyła się mocniej od oczekiwań, do 17,4 proc. Niższe od oczekiwań były też ostatnio odczyty inflacji konsumenckiej z USA czy strefy euro.

W obu wariantach – jak zaznaczyli – “decyzji będzie towarzyszył gołębi przekaz sugerujący bliskie zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych”. Podstawowy scenariusz, kreślony przez ekonomistów, w odniesieniu do wtorkowego posiedzenia RPP zakłada, że Rada zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, przynajmniej o 50 pb. Wątpliwości odnośnie skali podwyżki wynikają z ostatnich wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, w których zwraca on uwagę na to, że jest jeszcze “duża” przestrzeń do podwyżek stóp procentowych. W wypowiedziach dla agencji Bloomberg i Reuters Glapiński zauważył, że zgodne z kierunkiem polityki monetarnej i zarazem wsparciem dla niej, byłoby umocnienie złotego. Ekonomiści PKO BP uważają, że wobec dalszego, silnego wzrostu inflacji i w bardzo napiętym otoczeniu rynkowym RPP “będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych i ponownie podniesie stopy o 25 punktów bazowych”.

Od sierpnia 2022 roku sytuacja zmieniła się, a praktycznie z każdym kolejnym miesiącem RPP informowała, że stopy nie ulegną zmianie. Ekonomiści Goldman Sachs też prognozują, że podczas najbliższego posiedzenia RPP stopy zostaną podniesione o 25 punktów bazowych. W ich ocenie cykl podwyżek zatrzyma się na poziomie Top 9 ciekawych faktów na temat technologii blockchain 8,00 proc. Do tej pory wraz z rosnącą inflacją, co miesiąc -z wyjątkiem sierpnia br., kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego – w górę szły też stopy procentowe. Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w październiku 2022 roku wyniosła 17,9 proc., licząc rok do roku.

I wyniki posiedzenia RPP i konferencja prasowa prezesa Glapińskiego, mogą mieć wpływ na notowania złotego. Jest niezbędna, dlatego że zgodnie z analizami, które przedstawiają analitycy Narodowego Banku Polskiego, nie wracamy z inflacją do celu. W celu trzeba być, a nie bywać — argumentowała Tyrowicz pod koniec marca. Ekonomiści Goldman Sachs, mBanku oraz BNP Paribas również spodziewają się, że Rada podwyższy główną stopę referencyjną o 75 punktów bazowych. Dziennikarz „Rzeczpospolitej” Grzegorz Siemionczyk zwrócił uwagę, że zmiana terminu posiedzenia odbyła się bez komunikatu i że uczestnicy rynku mogą za to słono zapłacić.

Wzrost zdolności kredytowej, zdaniem analityków, jest spowodowany podwyżkami wynagrodzeń. Te w sektorze przedsiębiorstw od września 2021 roku do dziś wzrosły Meksykański prezydent zobowiązuje się do zakazu outsourcingu miejsc pracy o około jedną trzecią – wynika z danych GUS. Co oznacza, że średnia płaca w przedsiębiorstwach wzrosła przez ostatnie 2,5 roku z około 4 tys.

Przedstawiciele ING Banku Śląskiego wskazali, że “w kontekście dalszego znaczącego wzrostu inflacji RPP będzie zapewne zmuszona do kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej”. Choć nie można jeszcze mówić o formalnym zakończeniu cyklu zacieśniania polityki pieniężnej to większość ekonomistów zakłada, że stopy procentowe w grudniu 2022 nie zostaną podniesione. Niektórzy mówią wręcz, że będzie to najmniej nieprzewidywalna decyzja RPP od ponad roku.

Taki ruch oznacza, że RPP może podjąć decyzję o podwyżce stóp bez informacji o szacunkowej inflacji za grudzień. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem w styczniu zobaczymy podwyżkę stóp i to odważną, niezależnie od tego jak wysoka inflacja będzie w grudniu. Aktualnie stopa referencyjna wynosi 1,75%. Lub 0,75 pb ponieważ aktualna stawka WIBOR 3M 2,45% i to bez poniedziałkowego odczytu, który będzie dostępny dopiero o 23.00.

Oznacza, że stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosić będzie nadal 6,75 proc. Podczas listopadowej konferencji prasowej Adam Glapiński zaznaczał, że RPP nie zakończyła cyklu podwyżek stóp. – Nie kończymy cyklu zacieśniania, jesteśmy w stanie zawieszenia i pauzy – wyjaśniał Glapiński. Z kolei członkini RPP Iwona Duda w ubiegłym tygodniu w wypowiedzi dla “Dziennika Gazety Prawnej” wskazywała, że “w obecnej sytuacji, w świetle dostępnych danych i prognoz, a zwłaszcza projekcji inflacji NBP, poziom stóp jest optymalny”. Bielski nie wykluczył, że prezes NBP Adam Glapiński po grudniowym posiedzeniu Rady ogłosi, że cykl podwyżek stóp został zakończony. W czwartek odbędzie się konferencja prasowa szefa banku centralnego.

Teraz prognozy o stopie referencyjnej NBP na poziomie 4 proc. To już element powtarzający się w wielu analizach. Sprawdzamy, co oznaczałoby to dla kredytobiorców hipotecznych. W zeszłym tygodniu Nasdaq Nosedive – Gdzie dalej kurs EUR/PLN spadł 0,4 proc. I w piątek popołudniu znajdował się na poziomie 4,566. Pod koniec listopada zeszłego roku notowania euro przekraczały 4,7 zł i były najwyższe od 12 lat.

Ich zdaniem tempo wzrostu PKB Polski wyniesie w tym roku 3,3 proc. (poprzednia prognoza – 4,1 proc.), średnioroczna inflacja 10,1 proc. (poprzednia prognoza – 9,3 proc.), a cykl podwyżek stóp procentowych zakończy się po osiągnięciu przed stopę referencyjną poziomu 4,75 proc. W odniesieniu do tempa wzrostu PKB i docelowego poziomu stóp procentowych ekonomiści zastrzegają, że prognozy są konserwatywne. Utrzymania obecnego poziomu stóp procentowych oczekują również ekonomiści Credit Agricole.